Kontakta oss

Abisko naturvetenskapliga station
Vetenskapens väg 38
981 07 Abisko
Tel: 0980-400 21
Fax: 0980-401 71
E-post: ans@polar.se

Hitta hit

Abisko naturvetenskapliga station är lättillgänglig. Du tar dig enklast hit med tåg eller bil. Flygplatserna i Kiruna och Narvik ligger bara 10 mil från Abisko.

Personal på Abisko naturvetenskapliga station

Magnus Augner
Enhetschef för enheten för terrester forskning
Mobil: 070-639 80 04
magnus.augner@polar.se

Håkan Grudd
Forskningsstödsamordnare, ställföreträdande stationschef
Mobil: 070-525 01 72
hakan.grudd@polar.se

Ola Eriksson
Teknisk samordnare
Mobil: 072-554 71 14
ola.eriksson@polar.se

Noella Jonsson
Husfru
Mobil: 072-554 71 19
noella.jonsson@polar.se

Majlis Kardefeldt
Laboratorieassistent, administratör
Mobil: 070-525 04 68
majlis.kardefeldt@polar.se

Annika Kristoffersson
IT-ansvarig
Mobil: 072-554 72 17
annika.kristoffersson@polar.se

Erik Lundin
Forskningsingenjör
Mobil: 070-525 07 43
erik.lundin@polar.se

Alexander Meire
Forskningsingenjör
Mobil: 070-525 06 78
alexander.meire@polar.se

Niklas Rakos
Forskningsingenjör
Mobil: 070-525 06 23
niklas.rakos@polar.se

Thomas Westin
Tekniker
Mobil: 072-554 71 13
thomas.westin@polar.se

Jennie Wikström
Administrativ handläggare
Mobil: 072-554 72 13
jennie.wikstrom@polar.se

Svante Zachrisson
Tekniker
Mobil: 070-525 07 15
svante.zachrisson@polar.se