Edens frusna lustgård

På jakt efter eocena däggdjur och andra ryggradsdjur på Seymour Island

Den 50 miljoner år gamla La Meseta–formationen från understa tertiär (paleocen och eocen) på Seymour Island är den enda plats fågel- och däggdjursfossil hittats i Antarktis. De första exemplaren togs hem under den svenska Antarktisexpeditionen 1901–1903, som leddes av Otto Nordenskjöld. Dessa fossil av jättepingviner och tidiga valar förvaras idag på Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm. Speciellt viktiga är pingvinerna som belyser den allra äldsta utvecklingen av denna grupp. Efter den äventyrliga svenska expeditionen slutade Sveriges engagemang för ryggradsdjurens utveckling runt sydpolen, samtidigt som andra länders forskare fortsatte samlandet. Nya fynd gjordes av jättestora landfåglar, pungdjur, sengångare och utdöda grupper däggdjur med anknytning till omkringliggande landområden som Sydamerika, Indien, Madagaskar och Australien.

Målet för detta projekt är att genom fältarbete samla ytterligare ryggradsdjur på Seymour Island eftersom fynden varit numerärt få och fler taxa kan förväntas. Besläktade fynd från till exempel Sydamerika och Australien skulle kunna knytas ihop och ge avgörande information om Antarktis roll under däggdjurens utveckling under perioderna krita–tertiär på södra halvklotet. Dessutom kommer nya fynd att kasta ljus över sammansättningen och ekologin hos faunan på sydkontinenten Gondwana under tiden som ledde upp till den sen-eocena nedisningen av Antarktis.

Forskningsledare: Thomas Mörs, Enheten för paleozoologi, Naturhistoriska riksmuseet

Sidansvarig: Webbredaktör Senast uppdaterad: 2011-09-23

Expeditionsrapporter – Polarforskningssekretariatet

23/2 2011

Åter till civilisationen

Som vi trodde hann vi med en del utflykter från basen under vår väntan på Hercules-planet. På torsdagen gick Thomas och jag en långpromenad längs stranden mot sydost. Målet var att besöka en stor koloni med adeliepingviner. Det verkade vara nipflod [lägsta nivån i tidvattnets svängningar, webbred:s kommentar] för en bred remsa av stranden låg exponerad. Vi gick hela tiden nedanför en hög klippkant där vi kunde studera den geologiska historien i genomskärning. På vägen såg vi också maneter, olika leddjur och 32 sälar. Tur var det för vi hittade aldrig pingvinkolonin!

18/2 2011

Storm och slutcampat

I slutet av senaste bloggen skrev jag att det började dra ihop sig vädermässigt. Det var ingen överdrift. På måndagskvällen hade vinden växt till 20 m/s och det var svårt att röra sig ute. Detta kombinerades med snöfall så man bara såg 10 meter framför sig, och iskallt var det! Hela natten flaxade och riste tältet så sömn var uteslutet. Vinden blåste bort all snö, så marken var bar förutom en del drivor i lä av föremål. Man kände sig rätt liten och maktlös inför denna kraft. Jag var förvånad att alla nio tält fortfarande stod när jag vaknade. Solen kom fram och allt var lugnt så att vi kunde sova ut under förmiddagen.

15/2 2011

På besök i krita och en liten tand

På torsdagen vaknade vi till sol och blå himmel. Med tanke på det fina vädret bestämdes att vi skulle göra en längre utflykt. I ”midjehöjd” på Seymour Island finns en bred dal tvärs över ön. Den döptes av svenskarna till Tvärdalen, vilket senare blev Cross Valley. Det är i dessa trakter vi hittar gränsen mellan perioderna krita och tertiär.

10/2 2011

Käk och käke

Jag är rädd att jag måste erkänna att det mesta av matlagningen sköts av kvinnan i gruppen, Claudia. Visserligen lagade Thomas och jag pytt i panna en kväll som vi tyckte blev riktigt hyfsad. Den argentinska delen av teamet var nog inte lika imponerad. Så Claudia fortsatte med att laga luncher och middagar - tur är det för hon är riktigt duktig! Det är inte bara mat hon lagar utan också färskt bröd och kakor trollar hon fram under ganska primitiva förhållanden. Nackdelen är att vi ofta är tvungna att ta en siesta efter lunch för att orka med arbetet.

7/2 2011

Vilda södern

På lördagen vaknade vi till blå himmel utan ett moln – inte helt vanligt i dessa trakter! Vi fick med oss ett lunchpaket från köket och kryssade ner för sluttningen bland soporna till en något äldre del av sekvensen än den vi har jobbat i de senaste dagarna. Vi hittade inte så mycket fossil denna gång, men detta kompenserades av att landskapet var så intressant. Det såg ut som Vilda Västern med randade platåberg, genomskurna av en djup kanjon.

5/2 2011

Två baser, två sekel

På tisdagen packade vi våra ryggsäckar och vandrade upp genom stratigrafin till platåbergets topp och ”Hotell Marambio”. Det är med blandade känslor man checkar in här. Visst finns det duschar och ett slött internet, men här kryllar det också av människor och området är blåsigt, lerigt och ofta insvept i moln. Så, varför komma hit då? Jo, på andra sidan basen finns de två översta enheterna av den sedimentära lagerföljd vi studerar.

1/2 2011

Paleontologiskt paradis

På torsdagen var det så dags att skeppa ut forskarna från den rätt överbefolkade Marambio-basen. Flera grupper människor samlades i leran utanför hangaren med sina staplar av utrustning. Vi tog adjö av varandra och önskade lycka till innan vi gruppvis flögs ut till våra destinationer i området med hjälp av två Bell-helikoptrar.

26/1 2011

Första dagen på Seymour Island

På måndagen packade vi in oss i en Hercules från det argentinska flygvapnet som skulle föra oss första biten av färden mot Antarktis. Vi – det var ett sextiotal forskare, filmare, militärer och två stora lastpallar utrustning. Det var som att trängas i en godsfinka som dessutom luktade gymnastiksal.

23/1 2011

I väntan på en månads tältande

För närvarande "laddar vi batterierna" i ett soligt och varmt Argentina – vad som väntar av prövningar under en månads tältande i Antarktis är vi ganska medvetna om!